League Prize Winners 2013/2014

Congratulations to all of this seasons prize winners.

The outstanding achievement award was given to the Inter-Area Championship Youth Girls team. The team have won the Youth Girls championship since it was introduced to the Inter-Areas 3 years ago. The team this year was Lucy Horrocks, Corrine Side, Kim Baptista and Nicole Clarke. Riders from previous years include Jessica Wilkinson, Martha Gill, Henrietta Colbourne & Rosa Martin.

Name Club Trophy/Medal
1st Giles Drake Herbalife-Leisure   Lakes Bikes.com S Trumann’s Trophy and Gold Medal
2nd Matt Lawton Macclesfield Wheelers S Silver Medal
3rd Martin Woffindin Cycle Sport Pendle U23 Bronze Medal
4th Scott Wilson Manchester Whlrs Club S
5th Alex Jones 4 Star Racing S
6th Adam Newall Horwich CC – 4 Season   Cycles S
7th Thomas Figgins Lancashire RC J
8th Bryn Davies Private Member J
9th Ian Rutherford Lune RCC S
10th Alex McNicol Velo Club Moulin S
1st Thomas Figgins Lancashire RC J Junior Cup and Gold Medal
2nd Bryn Davies Private Member J Silver Medal
3rd Ryan Ashcroft St Helens   CRC/D.Sparrow Plumbing & Heating Services J Bronze Medal
1st Martin Woffindin Cycle Sport Pendle U23 Under 23’s Trophy and Gold Medal
2nd Andrew Nixon Horwich CC – 4 Season   Cycles U23 Silver Medal
3rd Jack Humphreys Wheelbase U23 Bronze Medal
Senior Team Shield
Adam Newall Horwich CC – 4 Season Cycles S Bronze Medal
Steve Bone Horwich CC – 4 Season   Cycles S Bronze Medal
Craig Sefton Horwich CC – 4 Season   Cycles S Bronze Medal
1st Rebecca Preece Contessa Scott   Syncros WU23 Women’s Cup and Gold Medal
2nd Jessica Wilkinson Birkenhead North End   CC WJ Silver Medal
3rd Caroline Humphreys Red Rose Olympic WJ Bronze Medal
Women’s Team Trophy
Carolyn Speirs Horwich CC – 4 Season Cycles WV55 Bronze Medal
Mary White Horwich CC – 4 Season   Cycles WV60 Bronze Medal
1st Peter Middleton Zepnat V45 Zodiac Trophy [Veterans] and Gold   Medal
2nd Adrian Lawrence Team-Elite/Paul   Bethell Electrical V40 Silver Medal
3rd Andrew Brindle Horwich CC – 4 Season   Cycles V40 Bronze Medal
1st Carolyn Speirs Horwich CC – 4 Season Cycles WV55 Veteran Ladies Trophy and Gold Medal
2nd Mary White Horwich CC – 4 Season   Cycles WV60 Silver Medal
3rd Ros Clarke Port Sunlight   Wheelers WV45 Bronze Medal
1st Peter Middleton Zepnat V45 Gold Medal
2nd Tony Sowden North Lancs Road Club V45
3rd Joseph Heywood Horwich CC – 4 Season   Cycles V45
1st Mick Style Manchester Whlrs Club V50 Gold Medal
2nd Sean Beswick www.zepnat.com   RT/Kuota/GSG Clothing V50
3rd Stewart Dwyer St Helens   CRC/D.Sparrow Plumbing & Heating Services V50
1st Brian Gough Private Member V55 Gold Medal
2nd Simon Cunningham Manchester Wheelers V55
3rd Ray Pugh Liverpool Mercury (Dolan) CC V55
1st Derek Schofield Rossendale RC V60 Gold Medal
2nd Brian Clayton Private Member V60
3rd Bill Smith Cleveleys RC V60
1st Alan Shuttleworth Altrincham RC V65 Gold Medal
2nd David Halman Altrincham RC V65
3rd Robert Duckworth Bury Clarion Cycling   Club V65
Vets Team Trophy
Andrew Brindle Horwich CC – 4 Season Cycles V40 Bronze Medal
Jerrod Hartley Horwich CC – 4 Season   Cycles V40 Bronze Medal
Steffan Chandler Horwich CC – 4 Season   Cycles V40 Bronze Medal
1st Adam Hartley Velocity RT U16B Youth Cup, Boys and Gold Medal
2nd Joseph Peatfield Bolton Hot Wheels U16B Silver Medal
3rd Timothy Jones Cycle Sport Pendle U16B Bronze Medal
4th Alistair Leivers BYCA U14B Certificate
5th Lewis Hartley Eastlands Velo U14B Certificate
6th Bailey Payne Cycle Sport Pendle U16B Certificate
7th Cory Edmondson Cycle Sport Pendle U14B Certificate
8th Nathan Hawthorn Cycle Sport Pendle U14B Certificate
9th Tyla Loftus Beacon Wheelers U16B Certificate
10th Michael Hall Furness Future Flyers U16B Certificate
1st Kim Baptista Mid Lancs BMX U14G Caroline Wood Trophy and Gold Medal
2nd Nicole Clarke Birkenhead North End   CC U14G Silver Medal
3rd Georgia Ashworth Cycle Sport Pendle U14G Bronze Medal
1st Lewis Hartley Eastlands Velo U14B Under 14 Boys Redsure Trophy and Gold Medal
2nd Alistair Leivers BYCA U14B Silver Medal
3rd Cory Edmondson Cycle Sport Pendle U14B Bronze Medal
1st Becky Gregson BYCA/RVJ U16G Under 16 Girls Trophy and Gold Medal
2nd Rosa Martin BYCA U16G Silver Medal
3rd Joely Side Bolton Hot Wheels U16G Bronze Medal
1st Kim Baptista Mid Lancs BMX U14G Under 14 Girls Trophy and Gold Medal
2nd Nicole Clarke Birkenhead North End   CC U14G Silver Medal
3rd Georgia Ashworth Cycle Sport Pendle U14G Bronze Medal
Gibbsport Youth Team Trophy
Timothy Jones Cycle Sport Pendle U16B Bronze Medal
Bailey Payne Cycle Sport Pendle U16B Bronze Medal
Cory Edmondson Cycle Sport Pendle U14B Bronze Medal
1st Tyler Koch Bolton Hot Wheels U12B Macclesfield Shield and Gold Medal
2nd Aiden Lawrence Eastlands Velo U12B Silver Medal
3rd George Ball Furness Future Flyers U12B Bronze Medal
4th Matthew Baptista Mid Lancs BMX U12B Certificate
5th Ben Peatfield Bolton Hot Wheels U12B Certificate
6th Zack Harrop Manchester BMX U12B Certificate
7th Robert Rowson Macclesfield Wheelers U12B Certificate
8th Addam Hathaway Bolton Hot Wheels U12B Certificate
9th Joe Thorpe Manchester BMX U12B Certificate
10th Eve Barrow Salt Ayre Cog Set U12G Certificate
1st Eve Barrow Salt Ayre Cog Set U12G Under 12 Girls Cup and Gold Medal
2nd Jocasta Minton Bolton Hot Wheels U12G Silver Medal
3rd Shannon Hawthorn Cycle Sport Pendle U12G Bronze Medal
Under 12’s Team Winners
Tyler Koch Bolton Hot Wheels U12B Bronze Medal
Ben Peatfield Bolton Hot Wheels U12B Bronze Medal
Addam Hathaway Bolton Hot Wheels U12B Bronze Medal
1st Scott Fisher Furness Future Flyers U10B Under 10 Boys Shield and Gold Medal
2nd Deetry Jarrett Blackpool Youth U10B Silver Medal
3rd Sam Kendall Liverpool Century R.   C. U10B Bronze Medal
1st Evelina Black Bolton Hot Wheels U10G Under 10 Girls Shield and Gold Medal
2nd Erin Corrigan Bolton Hot Wheels U10G Silver Medal
3rd Isobel Koch Bolton Hot Wheels U10G Bronze Medal
1st Bryn Lawrence Eastlands Velo U8B Under 8 Boys Shield and Gold Medal
2nd Jake Holland Red Rose Olympic U8B Silver Medal
3rd Traydon Jarrett BYCA U8B Bronze Medal
1st Imogen Peatfield Bolton Hot Wheels U8G Under 8 Girls Shield and Gold Medal
2nd Millie Baptista Unattached U8G Silver Medal
3rd Amelia Walton Pedal Sport C C U8G Bronze Medal

 

Posted in Uncategorized

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Get Gear

Cyclocross stuff on't 'bay

Ergon SM30 MTB / Cyclocross Saddle

£40.00 (0 Bids)
End Date: Wednesday Oct-29-2014 19:37:36 GMT
Bid now | Add to watch list

New Voodoo Limba cyclocross frame and forks 56cm

£20.00 (1 Bid)
End Date: Friday Oct-31-2014 18:19:32 GMT
Bid now | Add to watch list

Prologo Kappa PAS saddle, steel rails. For road bike, mountain bike, cyclocross

£10.00 (0 Bids)
End Date: Wednesday Oct-29-2014 18:00:10 GMT
Bid now | Add to watch list

NEW Ridley X-Bow rim brake cyclo-cross frame and fork XL including headset

£0.99 (0 Bids)
End Date: Monday Nov-3-2014 16:54:12 GMT
Bid now | Add to watch list

Browse the Site